Když jsem se synem šla jen pár měsíců po nástupu do školy na preventivní prohlídku, odcházeli jsme se průvodkou k očnímu doktorovi. Velmi mě to překvapilo, protože žijeme poměrně zdravě a v rovnováze. Očního doktora jsem se rozhodla nenavštívit, převzala jsem za tuto situaci zodpovědnost. V té době jsem už totiž věděla, že existuje metoda zlepšení zraku přirozenou cestou a tak jsem si zjistila co nejvíce informací, vymyslela cvičební plán a věřila v dobrý výsledek. Jsem učitelka a tak pro mě nebylo těžké najít pro syna přijatelnou a zábavnou formu nových aktivit a navíc to byl náš společný projekt, kterému jsme oba dávali energii. Dětské tělo je úžasné a velmi rychle reaguje, takže už po pár týdnech se zrak zkorigoval do normálu.
S cvičením jsme však nepřestali, uvědomila jsem si, jak je právě při zraku důležitá prevence. Máme společné rituály před spaním, které nás ještě více sbližují a pár oblíbených her, při kterých se oči zrelaxují a procvičí.
Věřím tomu, že mnoho dětí by nemuselo k brýlím vůbec dospět, kdyby se naučili, jak se o svůj zrak dobře starat. A také věřím, že pokud již brýle mají, nemusí to být definitivní stav. Děti však potřebují v tomto procesu naši podporu a iniciativu. Těžko bychom mohli chtít, aby za námi prvák přišel s tím, že by rád procvičoval oči, aby nemusel nosit brýle.
Kdyby mě někdo v první třídě naučil, jak pečovat o oči, mohla jsem se nošení brýlí vyhnout. Možná to na první pohled zní jako obvinění, ale není. Naši rodiče a učitelé dělali věci nejlépe, jak uměli. My však jako rodiče v této době se stejným argumentem neobstojíme. Proč? Protože pokud chceme vědět víc, máme neomezený přístup k informacím všeho druhu. To s sebou přináší i velkou míru odpovědnosti vůči našim dětem a jejich zdraví. Jsme generace rodičů, kteří už neklopí zrak před neomylnosti doktorů, či učitelů. Umíme se svých dětí zastat a obhájit si svůj názor, či životní styl. Chceme pro ně to nejlepší a tak se zajímáme o různé výchovné směry, zdravé jídlo, dostatek pohybu, či smysluplného trávení času. Stále je však prostor růst a učit se něco nového a tak je to i s tématem zdravých očí. Pokud s dětmi začneme zrak trénovat preventivně, tak se s vysokou pravděpodobností nebudeme muset na konci první třídy zabývat krátkozrakostí.
Opravdu se není čeho bát, takové cvičení jsou časově nenáročné, zábavné a pomohou všem zúčastněným. Mě toto téma skutečně chytlo za srdce a tak jsem se rozhodla absolvovat lektorský výcvik zlepšování zraku přirozenou cestou. Dnes v této oblasti poskytuji poradenství rodinám a i jednotlivcům. A pokud se chcete co nejefektivněji dozvědět, jak pomoci svým dětem se zlepšením zraku, zkuste navštívit některý z našich jednodenních seminářů pro celé rodiny, kde vás to naučíme.
Nejbližší termíny najdete zde:
Jednodenní seminář Zdravé oči pro celou rodinu v Říčanech 19.10.2019
Budu se na vás těšit 🙂
Autor: Erika Župová, kouč a poradce pro zlepšení zraku přirozenou cestou